Spouštíme nový projekt!

Jarmila Levko by Jarmila Levko
Duše nade vše

Duše nadevše aneb staráme se o duševní zdraví – to je téma, do kterého jsem se pustila pod hlavičkou STAN pro mladé.

Duševní zdraví totiž vnímám jako úplně základní předpoklad k dobrému a spokojenému životu. Jistě je řada dalších témat, které trápí mladé lidi – jako dostupné bydlení, úroveň vzdělávání a podobně, ale přece jen duše je nade vše!

Mému synovi a mé dceři je devatenáct let, a tak mohu pozorovat na nich i jejich spolužácích, že tato generace to nemá úplně jednoduché. Pandemie covidu zpřetrhala na čas sociální kontakty, k tomu vnímám velký tlak na výkon a velká očekávání od rodičů či od náctiletých na sebe sama. Zkrátka život se stal jednou velkou soutěží, kolbištěm v boji o úspěch. Ale každý přece nemůže být doktorem, mistrem světa v hokeji nebo třeba prezidentem. Navíc ani úspěch nezaručuje duševní pohodu, ba naopak. Exponovaná zaměstnání bývají velmi stresová. A tak by si každý, nejen mladý, člověk měl položit otázku, co je vlastně pro něj v životě důležité.

Ambicí projektu Duše nade vše je pomoci (nejen) mladým lidem pečovat o své duševní zdraví. Pustily jsme se do něj s mojí kolegyní Eliškou Vetýškovou s velkým nadšením a věřím, že si najde své publikum. Eliška je z mladé generace, na kterou cílíme především a je tak pro mě zárukou, že obsah bude mladým lidem srozumitelný. Děkuji také za spolupráci psychologovi Martinu Sedláčkovi. Natáčení podcastů s ním je pro mě inspirativní i zábavné. Věřím, že rámci připravovaných programů budou mít zájemci možnost setkat se s ním také osobně.


Přála bych si také, aby projekt Duše nadevše pomáhal k propojení generací (zejména rodičů a dětí) a snadnějšímu porozumění mezi nimi. Věřím, že mladí lidé jsou klíčovou součástí společnosti a zaslouží si plnohodnotný, perspektivní a naplněný život. Proto je nezbytné, abychom jim poskytovali dostatečnou podporu v oblasti duševního zdraví. A pokud si byť jediný rodič díky naší aktivitě uvědomí, jak důležitá je jeho podpora, má to smyl.

Duše nadevše: O co vlastně jde?

Projekt Duše nadevše se zaměřuje na poskytování informací o duševním zdraví na webových stránkách www.dusenadevse.cz. Prostřednictvím sedmi milníků vás provede spletitými zákoutími tohoto tématu. Pomocí jednoho kliknutí se dostanete na podcasty s psychologem i mladými lidmi, kteří si sami prošli problémy s duševním zdravím, dále se dostanete k článkům, videím, pozvánkám na kulaté stoly nebo aktualitám v oblasti duševního zdraví.

Projekt Duše nadevše spolupracuje s organizacemi Nevypusť duši a Anabell, které také pomáhají mladým lidem k cestě za lepším stavem duševního zdraví.odkaz Mrkněte na náš web:

sepsalJarmila Levko

(1 Hlasovat)
Přečteno 47 krát
Označeno v :