Pocty hejtmana
- velikost písma zmenšit velikost písma zvětšit velikost písma
Hejtman Libereckého kraje Martin Půta ocenil 10 osobností za jejich přínos pro náš kraj. Pocty hejtmana se v Libereckém kraji udělovaly poprvé v roce 2006, letošní ročník byl tedy již osmnáctý. Každý oceněný obdrží zlatý hejtmanský dukát.
Veřejnost letos nominovala na poctu hejtmana celkem 29 jmen, z nichž pak vybírala odborná komise.
Paleta laureátů byla i letos velmi pestrá, lidé z různých oborů, s různými životními příběhy, které ale měly společné rysy. Vytrvalost a vášeň pro svou práci.
Poctu hejtmana za mimořádný přínos v oblasti záchrany historického dědictví převzala filantropka Helena Burešová, která se více než 20 let věnovala opravě a obnově vyhořelého a zdevastovaného zámku Vartenberk ve Stráži pod Ralskem a od května letošního roku je díky jejímu úsilí zpřístupněn veřejnosti.
Za celoživotní přínos v oblasti rodinné terapie a psychosomatické medicíny byli oceněni manželé Vladislav Chvála a Ludmila Chválová Trapková. Ti vedou přes dvacet let unikátní Středisko komplexní terapie v Liberci, poskytli péči tisícům klientů a jsou autory desítek publikací.
Historik Oldřich Palata převzal cenu za celoživotní přínos v oblasti historie umění, kdy celý svůj život zasvětil práci v Severočeském muzeu v Liberci.
Kurátorka Hana Seifertová je zase spjata s libereckou galerií, kde působila jako historička umění, kurátorka a v letech 1958–1970 jako ředitelka, ta převzala ocenění za mimořádný přínos v oblasti galerijní činnosti.
S turnovským Muzeem Českého ráje pak spolupracuje mistr uměleckého řemesla šperkař Jiří Urban, který proslul jak kopiemi historických šperků, tak autorskými díly. V roce 1990 navrhl a zhotovil kříž pro papeže Jana Pavla II a v roce 2006 granátovou soupravu pro britskou královnu Alžbětu II a dnes byl oceněn za celoživotní přínos v oblasti zlatnictví, šperkařství a klenotnictví.
Hejtman Martin Půta udělil také poctu za mimořádný přínos v oblasti zemědělství a rozvoje venkova agronomovi Radku Rysovi, který navázal na své předky a vybudoval rodinnou farmu na statku, jehož historie sahá až do poloviny 18.století.
Poctu hejtmana za celoživotní přínos v oblasti dokumentární tvorby o Jizerských horách převzal publicista Otokar Simm, který je autorem řady knih a publikací, které připomínají minulost Jizerských hor svázanou především s německými obyvateli.
Mecenáš Tomáš Tichý je novoborský podnikatel, který významným způsobem kontinuálně podporuje řadu neziskových organizací i kulturních akcí po celé republice (například festivaly Smetanova Litomyšl nebo Lípa Musica), získal ocenění za mimořádný přínos v oblasti podpory veřejného kulturního života.
Ocenění vojákovi majoru Václavu Leitensdorferovi bylo uděleno in memoriam, za mimořádný přínos v boji proti nacismu. Václav Leitensdorf byl u 311. československé bombardovací perutě britských ozbrojených sil RAF. Zlatý hejtmanský dukát převzala jeho dcera, která přijela na slavnostní večer z Velké Británie.
Gratuluji z celého srdce všem oceněným, je hrdá na to, že v našem kraji žije tolik výjimečných lidí. Právě pocty hejtmana jejich příběhy vynášejí na světlo, a to je dobře.
Více na:
Jarmila Levko