První tři měsíce

Ve sněmovně

Právě dnes jsou to tři měsíce, co jsem se stala poslankyní. Můj život se významně změnil a já jsem musela vystoupit ze své komfortní zóny. Opustit důvěrně známou práci v divadle, přestěhovat se na půl do Prahy.

Já vím, řeknete si, že každý, kdo je na kandidátní listině, musí s alternativou stát se poslancem počítat. Ale realita je jiná, kdyby všichni, kdo jsou na těch (téměř) nevolitelných místech se svým angažmá ve sněmovně počítali, možná by se ani kandidátky naplnit nepodařilo. Pravda také je, že vy voliči jste si daleko více zvykli do pořadí kandidátů svým kroužkováním, neboli udělováním preferenčních hlasů, zasahovat. Pro mě byl postup ze sedmé na třetí příčku velmi příjemným překvapením a upřímně děkuji za projevenou důvěru. 9 600 přednostních hlasů je závazek!

Takové množství hlasů mě vedlo k jasnému rozhodnutí, po té co Jan Farský rezignoval na mandát kvůli odjezdu na stáž do USA, že mandát přijmu. Moje téměř dospělé děti mě v tom jednoznačně podpořily. Zároveň jsem ale udělala velmi bolestivé rozhodnutí, že nebudu současně ředitelkou libereckého divadla. Nechci šidit ani divadlo, ani sněmovnu. Vnímám to tak, že obojí je velmi exponovaná práce, vyžadující „celého“ člověka a všechen pracovní čas. Dnes už vím, že divadlo bude ve správných rukách. Ředitelkou se stane moje milá kolegyně, dosavadní šéfka opery, Linda Hejlová Keprtová.

První cestu do sněmovny mi velmi ulehčil kolega poslanec Jan Berki, který mi dokonce koupil lístek na autobus a vyjednal místo v kanceláři, kde do té doby seděl on s kolegou Viktorem Vojtkem a Martinem Exnerem. Teď tam sedíme čtyři poslanci a čtyři naši asistenti a já se tam cítím velice dobře. Složili jsme se na rozkládací pohovku, abychom si při vypjatých nočních obstrukčních jednání mohli srovnat záda. Mimochodem, v naší kanceláři je ten nejkrásnější strop.

Mnoho dobrých rad mi dal do začátku také odstupující kolega Jan Farský a nechala jsem si jeho zkušené asistenty, kteří – na rozdíl ode mě – už poslaneckou sněmovnu důvěrně znali.

Náš poslanecký klub STAN čítá 33 poslanců a musím říci, že jsem mezi nimi našla řadu velmi inspirativních kolegů a především velmi přátelskou atmosféru. Naše diskuze jsou mnohdy vášnivé, ale vždy korektní. Společně hledáme optimální řešení, každý poslanec má dostatek prostoru říci svůj názor. V rámci STANU máme pracovní skupiny, říkáme jim oborové komise, kde jsou nejen poslanci a senátoři, ale i další odborníci z daného oboru. Zapojila do práce OK Ekonomika a daně, Kultura a cestovní ruch a školství.

Až potud mě samotná sněmovna a lidé v ní překvapili velmi mile. Co mě ale překvapilo nemile, jsou dlouhé proslovy opozičních poslanců – tedy ty z nich, které nehovoří k věci, nepřináší nové vhledy a náměty k dané problematice, ale mají jediný cíl – zdržovat jednání sněmovny. Na to jsem si za ty tři měsíce nezvykla a asi ani nezvyknu. Obstrukce do politiky jistě patří, ale v minulosti k nim opoziční strany přistupovaly jen v krajní nouzi, když s některým zákonem velmi zásadně a principiálně nesouhlasily. Dnes jsme ale svědky obstrukce vlastně téměř na každém zasedání. Zkrátka opozice zvolila taktiku znemožnit nám práci. Překvapivé na tom pro mě je, že je to vlastně možné. Jednací řád zkrátka s opozicí dnešního střihu nepočítal.

A hlavní cíle do října 2025? Zasadit se o rozvoj kultury, zasadit se o nové, férové rozpočtové určení daní pro kraje, města a obce, pomáhat prosazovat všechny smysluplné projekty Libereckého kraje a jeho obcí a… zůstat normální!


sepsalJarmila Levko

View the embedded image gallery online at:
https://jarmilalevko.cz/prvni-tri-mesice#sigProId54cdd9dd70

  Moje činnost:

 • Poslankyně od 15. 2. 2022
 • Rozpočtový výbor, členka od 23. 3. 2022
 • Podvýbor pro financování územních samospráv a využívání prostředků Evropské unie, členka od 23. 2. 2022
 • Podvýbor pro kulturu, členka od 23. 2. 2022
 • Podvýbor pro rozvojovou spolupráci, členka od 31. 3. 2022
 • Podvýbor pro bankovnictví, pojišťovnictví a finanční trhy, členka od 13. 4. 2022
 • Stálá delegace Parlamentu do Parlamentního shromáždění NATO, náhradník od 23. 3. 2022
 • Meziparlamentní skupina v rámci MPU

 • Skupina ČR - Chile, členka od 21. 2. 2022
 • Skupina ČR - Íránská islámská republika, členka od 21. 2. 2022
 • Skupina ČR - Japonsko, členka od 21. 2. 2022
 • Skupina ČR - Mexiko, členka od 21. 2. 2022
 • Skupina ČR - Rwandská republika, členka od 21. 2. 2022
 • Skupina ČR - Španělské království, členka od 25. 2. 2022
 • Skupina ČR - Izrael, členka od 2. 3. 2022
 • Skupina ČR - Velká Británie, členka od 2. 3. 2022
 • Skupina ČR - Vietnam, členka od 30. 3. 2022


odkaz Parlament
(3 - počet hlasů)
Přečteno 58 krát
Označeno v :