Sklářské svítání
- velikost písma zmenšit velikost písma zvětšit velikost písma
Jablonecké Muzeum skla a bižuterie ve spolupráci s e Svazem průmyslu a dopravy uspořádalo už 11. ročník diskusního setkání Sklářské svítání 2024 .
V rámci programu vystoupil zástupce Ministerstva průmyslu a obchodu Jan Kobliha s informacemi o podpůrných programech pro skláře, zástupce Svazu průmyslu a dopravy Bohuslav Čížek hovořil o budoucnosti našeho průmyslu. Pavel Hotový z AGC Glass Czech nás seznámil s projektem Volta – dekarbonizace výroby plochého skla.
Pro mě osobně pak bylo velmi zajímavé vystoupení ředitele výrobního úseku firmy Preciosa Ornela Jakuba Gargeli, který představil jejich nový program, výrobu skelného hnojiva. Upřímně řečeno, dosud jsem o ničem podobném, neslyšela. Přitom, jak jsem se dozvěděla, má takové hnojivo řadu výhod. Jedna z hlavních výhod je, že se látky (fosfor, draslík, vápník a hořčík) uvolňují do půdy pomalu, vyživují rostlinu až 3 vegetační období, a tak prostě nemusíte tak často hnojit. Navíc v době vegetačního klidu k uvolňování nedochází a koncentrace fosforu a draslíku je ve skelném hnojivu velmi vysoká. Hnojivo je určeno pro dřeviny, ideálně pak například pro zelené střechy – právě pro dlouhodobé účinky. Pracovníci Preciosa Ornela se začali myšlenkou a následným vývojem skelného hnojiva zabývat v době pandemie covidu. Paradoxně právě útlum výroby a další omezení poskytl čas a prostor na inovaci. Přitom myšlenka to zas tak nová nebyla, první zmínky o skelném hnojivu se datují do 30. let 20. století, hlavní vývoj pak probíhal v 60. letech, ale bez většího zájmu veřejnosti. Renesance této myšlenky, respektive hnojiv s řízeným uvolňováním, přišla kolem roku 2010. Preciosa Ornela dokázala vývoj dotáhnout z laboratoří do vlastní výroby a dnes už toto hnojivo distribuuje mezi zákazníky.
Zlatým hřebem Skleněného svítání bylo vyhlášení výsledků soutěže v designu Mistr křišťálu. Soutěž oceňuje talentované studenty a pořádá Preciosa společně s jabloneckým Muzeem skla a bižuterie. Na tomto ročníku se sešlo celkem 54 soutěžních návrhů, z nichž porota vybrala 7 finalistů. Musím říct, že vystavená díla finalistů mě uchvátila!
Hlavní cenu a titul Mistr křišťálu 2024 získala Magdaléna Říhová. Její prsten s názvem QrRing, je krásný kus uměleckého díla, s přesahem pro mou generaci těžko pochopitelným! Prsten, na němž je z kamínků vytvořen QR kód, umí naskenováním otevřít filtr, který zakrývá obličej a ztěžuje odcizení identity. Zní to jako scifi?
Inspirativní byla i další oceněná studentská díla a já gratuluji jejich mladým tvůrcům!
Cenu Muzea skla a bižuterie získal Matouš Bělohoubek, Cenu sklářské společnosti si odnesla Aneta Zahálková a Cenu společnosti Preciosa Beauty převzala Aneta Kavalíková.
Jarmila Levko
- Sklářské svítání Sklářské svítání
- Sklářské svítání Sklářské svítání
- Sklářské svítání Sklářské svítání
- Sklářské svítání Sklářské svítání
- Sklářské svítání Sklářské svítání
- Sklářské svítání Sklářské svítání
https://www.jarmilalevko.cz/sklarske-svitani#sigProIdb6f7bff469