Po farmách Libereckého kraje

Jarmila Levko by Jarmila Levko
V libereckém kraji

Nedávno jsem na pozvání Asociace soukromého zemědělství ČR navštívila několik farem v Libereckém kraji.

Exkurze začala na farmě Vojtěška v obci Pulečný na Jablonecku. Tady se specializují na chov skotu plemene Highland, které pochází ze Skotska. Je to velmi odolné plemeno, proto stádo žije celý rok venku na pastvinách. Paradoxně prý není problém s tím, že by stádu byla za mrazů zima, ale naopak. Vadí jim čím dál větší vedra v létě.

Další zastávka byla v Rychnově u Jablonce na rodinné farmě Hobermillerhof. Její historie je velmi dlouhá. První zmínka o rodině současného majitele pochází ze 17. století, už tehdy se rodina zabývala chováním dobytka a pěstováním zemědělských plodin v našem kraji. Dnes tady pěstují na ploše 270 hektarů potravinářské žito, nahý oves a řepku a mě velmi zaujala moderní zemědělská technika.

Chov dojnic mají na zemědělské farmě Rys v Soběslavicích, návštěva kravína mi připomněla dětství – oba mí rodiče byli zemědělští inženýři. Cestování po farmách jsme zakončili na statku Střížovicích. Petr Laššo s rodinou tu pěstují na 13 hektarech jablka, část úrody zpracovávají na mošt. Přímo na statku pořádají také různé kulturní akce nebo ho pronajímají na svatby.


Každá z navštívených farem byla jiná, zaměřená na jinou zemědělskou výrobu, a přece je spojovalo mnoho společného – rodinné podnikání, snaha o ekologicky šetrné hospodaření a citlivý přístup ke krajině. Spojuje je ale i řada problémů. Farmáři nejčastěji hovoří například o výkyvech počasí, erozi půdy nebo o nepřiměřené byrokracii při získávání dotací.

Děkuji za pozvání Asociace soukromého zemědělství ČR. Díky exkurzi po našem kraji mohu lépe porozumět realitě farmářského života a podnikání.


View the embedded image gallery online at:
https://jarmilalevko.cz/farmy#sigProIdd8afa9e7fb


sepsalJarmila Levko

(1 Hlasovat)
Přečteno 33 krát
Označeno v :