Jedna éra vztahů s Čínou končí

Jarmila Levko by Jarmila Levko
Zahraniční politika

Konference nazvaná Vztahy s Čínou v uplynulém desetiletí, která proběhla tento týden v pondělí ve sněmovně, jako by symbolicky završila éru zahraniční politiky Miloše Zemana.

Shrnula, jak se česko – čínské vztahy vyvíjely v posledních deseti letech a jasně deklarovala, že je třeba vztahy s Čínou revidovat.

Ke značnému zintenzivnění česko-čínské spolupráce a nárůstu vlivu Číny na Českou republiku docházelo od roku 2013 s nástupem Miloše Zemana do prezidentského křesla. Přesněji řečeno, nabobtnaly politické vztahy, ekonomický zázrak v podobě masivních investicí se nekonal. Chtělo by se říci naštěstí, protože současná krize ukazuje, jak neprozřetelná může být jakákoliv ekonomická závislost na autoritářských režimech.

Typické pro roky 2013 – 2018 bylo prorůstání businessu a politiky, což vytvářelo podhoubí pro větší vliv Číny. Bublina splaskla, když začala mít potíže čínská firma CEFC, která slibovala rozsáhlé investice do energetiky. Její čelní představitel byl zadržen v USA a odsouzen za politickou korupci a další, který byl zároveň poradcem Miloše Zemana, zmizel. Poté začal vliv Číny ochabovat.

S Čínou je potřeba mluvit, ale je potřeba si uvědomit, že Čína není náš přítel. Její pojetí demokracie je zcela odlišné od toho západního. Čína je bezprostřední hrozbou, jak zaznělo i na posledním zasedání Aliance.

Čína se snaží prosadit své geopolitické cíle po celém světě pomocí ekonomiky. Úkolem pro nás politiky je dbát na to, aby se nerozostřovaly hranice mezi politikou a pochybným obchodem. Věřím, že současná vláda s novým prezidentem na hradě to dokáže. Ostatně, revizi vztahů s Čínou je v programovém prohlášení vlády.
sepsalJarmila Levko

(2 - počet hlasů)
Přečteno 213 krát
Označeno v :