Mezinárodní den lidských práv
Jarmila Levko

Mezinárodní den lidských práv

Jarmila Levko by Jarmila Levko
Lidská práva

Dnešní den je Mezinárodním dnem lidských práv. To je dobrý důvod se na chvíli zastavit a uvědomit si, jak velkou hodnotou lidská práva jsou a že na nich velmi záleží.

Ve velké části světa nejsou základní práva jako svoboda slova, náboženského vyznání či rovnoprávnost pohlaví vůbec respektována. V řadě zemí jsou lidé vězněni i popravováni třeba jen za svůj názor.

My máme tu výsadu, že žijeme v zemi, kde máme základní lidská práva garantována. Nebylo tomu tak ale vždy. Po komunistickém puči v únoru 1948 bylo na 250 tisíc lidí odsouzeno a uvězněno a 250 bylo popraveno.

Dnes jsme u Památníku obětem komunismu v Liberci četli jména mužů a žen z Liberecka, kteří byli po roce 1948 vězněni. Třeba jen proto, že složili skautské zkoušky. Velmi mě potěšilo, kolik mladých lidí přišlo. Zima a déšť neodradila ale ani starší generaci, která má s komunistickou érou osobní zkušenosti. Přišel také bývalý politik a vysokoškolský pedagog Jan Šolc, nositel Řádu Tomáše Garrigua Masaryka 2.třídy, aby přečetl jméno svého tatínka. Komunisté jeho otce zatkli, když byl kluk a uvěznili ho na 13 let za velezradu.

Mimochodem, liberecký Památník obětem komunismu je mé oblíbené místo. Pohled do obřího zrcadla je silný a symbolický.
sepsalJarmila Levko

(1 Hlasovat)
Přečteno 157 krát
Označeno v :