Nejen o velikonočních vajíčkách

Jarmila Levko by Jarmila Levko
Glosičky

Nejstarší zdobená kraslice je podle některých zdrojů stará 2 300 let. Doložené barvení vajíček je z roku 1290. K Velikonocům i dnes vajíčka neodmyslitelně patří.

Nedělní partie na CNN Prima News přinesla zajímavou debatu. Oba diskutující, Josef Středula a Štěpán Křeček se shodli, že letošní Velikonoce patří k těm „nejdražším“. Ano, důvodem je obecně vzestup cenové hladiny, ale také poměrně rozsáhlý výskyt ptačí chřipky. Vajíčko se stalo vzácnějším statkem, tedy cena roste. A poroste pravděpodobně i budoucnu, protože blížící se zákaz klecových chovů jejich cenu pravděpodobně ještě zvýší.

Štěpán Křeček vysvětloval příčiny drahých potravin především u nás problematickým konkurenčním prostředím, tedy zneužitím tržní síly. Navrhuje větší podporu tržního prostředí, tedy konkurenci malých lokálních producentů, což přes historický vývoj našeho zemědělství může být úkolem nesnadným. Josef Středula se naproti tomu domáhal státních zásahů do celého ekonomického procesu, lék je podle něj regulace cen, a to nejen velikonočních vajíček.

Jenže cena je nositelem informace, něco nám říká především o stavu nabídky a poptávky. Regulaci cen známe z nedávno minulé doby centrálně řízené ekonomiky. Víme, kam regulace cen vedla, zejména, pokud ji určovala nějaká centrální autorita. Vláda by rozhodně cenu vajíček regulovat neměla.

Josef Středula nám vykreslil, jak by měl vypadat ideální svět, jak vysoká by měla být naše mzda, jak dlouho máme či nemáme pracovat. Štěpán Křeček správně kontroval, že však v ideálním světě nežijeme a žít nebudeme. V dobách zlých se musíme jednoduše uskromnit

Dobrá hospodyňka se pozná v časech dobrých i zlých podle toho, že dokáže hospodařit s tím, co má. Vláda by měla být dobrým hospodářem, také hospodařit s tím co má, ne s tím, co si půjčí, aniž by kdy mohla půjčku v budoucnu splatit.

Časy nejsou dobré a řada lidí měla asi letos v košíku připraveno méně vajec. To by však nemělo být důvodem neprožít radostné Velikonoce.sepsalJarmila Levko

(3 - počet hlasů)
Přečteno 168 krát