Rozpočtová odpovědnost? Liberecký kraj je premiantem!
Pixaby

Rozpočtová odpovědnost? Liberecký kraj je premiantem!

Jarmila Levko by Jarmila Levko
Glosičky

Rozpočtový výbor sněmovny dnes projednával Zprávu o plnění pravidel rozpočtové odpovědnosti za rok 2022, předloženou Národní rozpočtovou radou.

Velmi dobře se mi četla zejména kapitola o hospodaření krajů a obcí. Právě hospodaření samospráv přispívá k lepšímu výsledku hospodaření celého sektoru veřejných institucí. Úroveň zadlužení samospráv je velmi nízká. 3 691 obcí, to je 59 % z celkového počtu, hospodařilo zcela bez dluhu. Je to o 133 obcí více než v roce předchozím.

Z ostatních obcí, které dluhy mají, jich 9,8 % překročilo ukazatel rozpočtové odpovědnosti – to znamená, že jejich dluh byl vyšší než 60 % průměru jejich ročních příjmů za poslední 4 roky. Nejméně takových obcí (2,8 %) je právě na území Libereckého kraje.

Velmi dobře si vedl také Liberecký kraj, který je jedním ze tří krajů, které hospodařily v roce 2022 bez dluhu. Z hlediska rozpočtové odpovědnosti a udržitelnosti svého rozvoje je zkrátka náš kraj premiantem. Jsem za to ráda, je to dobrá vizitka starostů měst a obcí i hejtmana Libereckého kraje.

sepsalJarmila Levko

(1 Hlasovat)
Přečteno 142 krát
Označeno v :