Rok české hudby jsem zahájila v Lomnici nad Popelkou
Pixaby

Rok české hudby jsem zahájila v Lomnici nad Popelkou

Jarmila Levko by Jarmila Levko
Ve společnosti

Rok 2024 je Rok české hudby. Oslavujeme 200. výročí narození Bedřicha Smetany, jednoho z našich nejvýznamnějších skladatelů

Kulatých výročí narození slavných českých hudebních skladatelů ale na letošní rok připadá více, například 170 let od narození Leoše Janáčka a 150 let od narození Josefa Suka i Oskara Nedbala.

Když zabrousíme do dalších žánrů, uplyne také 100 let od narození Jiřího Šlitra – skladatele, zpěváka a herce, který tvořil autorskou dvojici s Jiřím Suchým. Písničkář Karel Kryl, neúnavný bojovník za svobodu, by pak letos oslavil 80 narozeniny.

K oslavám Roku české hudby se v České republice připravuje řada událostí. Konají se koncerty, festivaly, výstavy, přednášky a další akce, které mají představit českou hudbu v celé její rozmanitosti.

Na díla českých velikánů se zaměří například Festival Dvořákova Praha nabídne, ten nabídne mimo řady koncertů i Smetanovu operu Libuše. Festival Smetanova Litomyšl uvede nejen díla Bedřicha Smetany, ale i dalších českých skladatelů. Festival Pražské jaro zase nabídne světovou premiéru houslového koncertu Svatyně současného českého skladatele Kryštofa Mařatky, který vznikl na objednávku Pražského jara a Radio France.

Také v Libereckém kraji budeme slavit Rok české hudby. Například moje domovské Divadlo F. X. Šaldy Liberec uvede 16. a 17. března symfonický koncert Bedřicha Smetany Má vlast a 26. dubna premiéru Smetanovy opery Hubička.

První z koncertů pořádaných v Libereckém kraji jsem si užila na zámku v Lomnici nad Popelkou. Tam zahájili Rok české hudby Benefičním koncertem, ve kterém exceloval houslista Ivan Ženatý a klavírista Igor Ardašev. Velmi hezký koncert, děkuji lomnickým za pozvání.

Těším se na Rok české hudby. Je příležitostí pro nás všechny seznámit se ještě blíže s českou hudební kulturou, na kterou můžeme být právem hrdí.

View the embedded image gallery online at:
https://jarmilalevko.cz/rok-ceske-hudby#sigProIdf6b0ab0b6fsepsalJarmila Levko

(1 Hlasovat)
Přečteno 167 krát
Označeno v :