Obnoví se provoz lanovky na Ještěd?
Jarmil Levko

Obnoví se provoz lanovky na Ještěd?

Jarmila Levko by Jarmila Levko
V libereckém kraji

Město představilo varianty řešení.

V libereckém kině Varšava představili zástupci architektonického ateliéru Sial studii proveditelnosti nové lanové dráhy na Ještěd. Večera na téma lanovka se zúčastnila nejen řada politiků včetně primátora Jaroslava Zámečníka, náměstka primátora Jiřího Janďourka či hejtmana Martina Půty. Potěšující byl velký zájem veřejnosti.

Lanovka Horní Hanychov – Ještěd byla koncipována jako kyvadlová dvoukabinová visutá lanová dráha a byla to jediná lanovka provozovaná Českými drahami. Byla v provozu od roku 1933, v roce 1975 byla rekonstruována. Její provoz ukončila tragická událost na konci října 2021, kdy se přetrhlo tažné lano a lanovka se zřítila. Tragédie si vyžádala jeden lidský život. Od té doby je provoz lanovky zastaven.

Lanovka na Ještěd je pro Liberec důležitá. Sloužila k přepravě turistů i nás místních až na vrchol hory, v létě s batůžky, v zimě s lyžemi. Pro cestovní ruch je zastavení provozu lanovky citelnou ranou.

Pro mě jako obyvatele Liberce je lanovka srdcová záležitost. Je to spojení mezi městem a jeho dominantou – horským hotelem a vysílačem architekta Karl Hubáčka. Není návštěvy, která za mnou přijede, abych ji nevzala na Ještěd. Ikonickou stavbu máme ostatně ve znaku města i Libereckého kraje. Proto vítám snahu města Liberec situaci řešit.

Řešení ale není jednoduché. Lanovku stále vlastní České dráhy, ty ale nemají zájem stavbu nové lanovky financovat a ani ji provozovat. Je tak jisté, že značná část finančního břemene spadne na Statutární město Liberec.

Ateliér Sial představil tři možná řešení. Primátor nastínil, jak se bude pokračovat a v jakém časovém horizontu se pohybujeme. Je to samozřejmě ještě běh na dlouhou trať. Při velmi optimistické variantě, kdy vše půjde jako po másle, by se začalo stavět na podzim roku 2026. Na novou lanovku si tedy ještě nějaký čas počkáme, ale dnešní beseda mi dala naději, že se dočkáme.

View the embedded image gallery online at:
https://www.jarmilalevko.cz/lanovka-na-jested#sigProIda367b16b73sepsalJarmila Levko

(1 Hlasovat)
Přečteno 130 krát