Ples pro divadlo v Turnově

Jarmila Levko by Jarmila Levko
V libereckém kraji

Sobotní večer jsem strávila se synem Tomášem v Turnově.

V kulturním centru Střelnice se konal Ples pro divadlo, který pořádalo Město Turnov. Nejen že ples nabídl to, co na ples patří – tedy dobrý program a hudbu k tanci i poslechu, ale návštěvníci měli možnost seznámit se s připravovanou přestavbou turnovského městského divadla. Výstava ve foyeru představovala historii turnovského divadla i plány jeho budoucí podoby. Autorem návrhu nové podoby divadla je renomovaný architekt Josef Pleskot. Jeho návrh se mi moc líbí a musím říci, že v Turnově se moderní architektury nebojí.

Historie turnovského divadla je velmi dlouhá. Bylo postaveno v roce 1874 a je třetím nejstarším kamenným divadlem v Čechách. Je tedy ještě o 9 let starší než moje domovské Divadlo F. X. Šaldy v Liberci a je to vlastně zmenšená kopie Prozatímního divadla v Praze. Původně mělo turnovské divadlo i orchestřiště pro 30 hudebníků, to bylo ale při rekonstrukci v roce 1977 zrušeno.

Zázemí divadla už neodpovídá moderním požadavkům. Úzké chodby, miniaturní záchody, nedostatek šaten pro herce i absence místa na občerstvení diváků. To vše by měla realizace Pleskotova návrhu změnit. Projekty jsou hotové, stavební povolení vydané, chybí jen – tipnete si? Ano, peníze. Moc bych si přála, aby se podařilo je najít. Protože investice do kultury se vždycky nakonec vyplatí a povýší život ve městě i jeho atraktivitu. Vzhledem k dlouhé historii místního divadla si to tato budova i obyvatelé Turnova zaslouží.

Shodou okolností jsem v turnovském divadle byla před pár týdny, pro změnu s dcerou Laurou, na představení Nerušit, prosím v podání Divadelního spolku J. K. Tyla Lomnice nad Popelkou. Královsky jsem se bavila! Tento týden se chystám do turnovského divadla znovu, na 28. ročník festivalu Žlutomodrý kocour. Těším se.

View the embedded image gallery online at:
https://www.jarmilalevko.cz/ples-v-turnove#sigProIdd491a61d28sepsalJarmila Levko

(3 - počet hlasů)
Přečteno 139 krát
Označeno v :