Události z 21. srpna 1968 v Československu

Jarmila Levko by Jarmila Levko
V libereckém kraji

Události z 21. srpna 1968 v Československu jsou důležitou částí historie střední Evropy a stále rezonují v srdcích mnoha lidí, kteří je zažili nebo o nich slyšeli.

Přesně před 55 lety, 21. srpna 1968, vtrhla vojska Varšavské smlouvy do Československa. V Liberci zemřelo 9 lidí a 48 jich bylo zraněno. Okupace Liberce byla druhou nejkrvavější událostí po Praze. Tanky projížděly kolem divadla až na dnešní náměstí Dr. E. Beneše, které se tehdy jmenovalo Bojovníků za mír. Právě v těchto osudných dnech byli v Liberci a vysílali z utajovaného studia Václav Havel a Jan Tříska.

Ještě jsem tehdy nebyla na světě (narodila jsem se o devět měsíců později), ale vzpomínám si, jak jsem jako malá holka chodila přes poničené náměstí. Jeden z tanků totiž strhl část podloubí a já si pamatuji, jak za vlnitým plechem byly dřevěné provizorní podpěry, aby dům nespadl. Nevím, proč ho komunisté nechali tolik let neopravené. Poničené historické náměstí se tak stalo na dlouho mementem na události 21. srpna 1968.

Dnes jsme si v Liberci na pietním aktu u radnice, za účasti politiků, pamětníků i široké veřejnosti, srpnové události roku 1968 připomněli. V kontextu současné války na Ukrajině má pro mě dnešní den obzvláště silný náboj. Je důležité učit nové generace o minulých událostech a poučit se z nich. Uctívání památky obětí je nejen způsobem, jak jim vyjádřit úctu, ale také způsobem, jak posílit naši společnou odpovědnost za budování světa míru a porozumění. Před 55 lety na to bylo Československo samo. Tehdejší komunistické vedení Československa se stalo přisluhovačem Sovětského svazu. Dnes je tomu jinak. Ruský agresor narazil na odpor Ukrajinců a je naší povinností v zájmu zachování demokratických hodnot Ukrajině pomáhat. Tak dlouho, jak bude potřeba.

View the embedded image gallery online at:
https://jarmilalevko.cz/udalosti-z-21-srpna-1968#sigProId6c1e569c7a


sepsalJarmila Levko

(3 - počet hlasů)
Přečteno 325 krát
Označeno v :