Začíná nová divadelní sezóna

Jarmila Levko by Jarmila Levko
V libereckém kraji

V neděli večer byla na libereckém náměstí Dr. E. Beneše zahájena nová divadelní sezóna. Tradičně, již po osmé, byly uděleny tři ceny Liberecká Thálie za uplynulou divadelní sezónu.

. O tom, kdo si ceny odnese rozhodují diváci libereckého divadla v anketě. Tentokrát cenu za činohru získala herečka Karolína Baranová, taneční Libereckou Thálii si odnesl Richard Svoboda a v oboru opera získal nejvíce diváckých hlasů Hynek Grania. Všem oceněným umělcům gratuluji!

Následoval program připravený libereckou činohrou. V koncertní verzi hudební inscenace Nikola Šuhaj jsme slyšeli překrásné písničky z pera Petra Ulrycha v podání herců libereckého divadla.

Počasí tentokrát open-air otevření sezóny příliš nepřálo. To však nic nemění na tom, že nadcházející sezóna bude pro liberecké divadlo velmi výjimečná. Nese název ZROZENÍ a je v duchu oslav 140. výročí otevření historické budovy Šaldova divadla. Ta byla postavena v letech 1881-1883 podle návrhu vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera. Leží v samém srdci Liberce, hned vedle radnice, a stala se jeho neodmyslitelnou součástí . Dnes už si neumíme život v Liberci bez našeho milého divadla představit.

To, co dělá tuto budovu jedinečnou, není ale jen její architektura. Jsou to především lidé, divadelníci, kteří jí po celý čas její existence vdechují život. Bez divadelní tvorby by byla samotná budova poloviční. Krásná skořápka, ale prázdná.

Proto chci na tomto místě poděkovat všem, kteří za našim divadlem stáli a stojí. Magistrátu města Liberec i předchozím reprezentacím, že to nikdy nevzdaly, a i přes finanční náročnost, v časech dobrých i zlých, udržely divadelní provoz. Děkuji všem umělcům, kteří s pomocí múz vytvářeli a vytvářejí jedinečné inscenace, i technickým a administrativním pracovníkům, bez nichž by se umělecká tvorba neobešla. V neposlední řadě děkuji všem divákům, plnícím každý den hlediště Šaldova divadla, protože oni a jejich přízeň dávají fenoménu jménem divadlo smysl.

Ať žije divadlo!sepsalJarmila Levko

(6 - počet hlasů)
Přečteno 154 krát
Označeno v :